Elcigg med vätska som smaksätter

Som bekant finns det 2 olika typer av ecigg-design. Det ena är den med ett munstycke i ena änden och själva cigaretten kan vara i olika färger och detaljer. Den mer vanliga är dock den som ser ut som en kopia av en riktig cigarett, dvs en längre vit del och ett gult filter.
Den vita delen är den som laddas och som tillsätter värmen när den är påslagen. Den gula delen skruvas sedan till och är filtret. Man kan säga att det är som en patron. Filtret i sig kan också skruvas isär och det är där man tillsätter den så kallade elcigg-vätskan, som i sin tur är det som ger det hela smak.

Elcigg-vätskan tillverkas i speciella laboratorie-liknande fabriker och måste hanteras relativt varsamt. Har man väl öppnat filtret och droppat i vätskan skruvar man ihop det igen, och därefter samma sak med filtret och den vita delen. Elciggaretter är ganska delikata i sitt utformande och för grov hantering kan medföra att de brister.

Köp elcigg vätskor i butiker.

Viktigt är också att man inte överfyller, eller drar åt för hårt, då sprickor kan göra så man får vätskan direkt i munnen av misstag. När man väljer vätska elcigg finns det mängder med olika smaker som man kan välja mellan. Den stora frågan är dock oftast om den har nikotin i sig. Svaret är att varje smak, det finns ett antal märken på marknaden med upp till 20-talet olika smaker var, kommer med 5 olika nikotin nivåer. Varav 0 nivån innebär att den är helt nikotinfri. Koncentrationen räknas i mg/ml.

Har man som avsikt att dra ner, eller helt enkelt tycker att det lätt blir för starkt, kan man ha en nikotinfri variant av samma smak tillgänglig, för att späda ut tills man hittar den smak och styrka som man tycker smakar bäst. Smakerna själva finns i många klassiska och uppfinningsrika varianter. Tobaks-älskaren kan hitta alla klassiska smaker inklusive mentol och fransk piptobak. Den lite mer vågade kan testa på kaffe, lakrits, olika exotiska frukter och äpple, eller varför inte energi dryck.